środa, 27 marca 2019

Vrindavan - ostatni przystanek. Fotografie Waldemara Żylińskiego

Stowarzyszenie „Mała Szkoła Fotografii – PAcamera CLUB” oraz Biblioteka im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zapraszają na spotkanie z cyklu
  
„OPOWIADANIA FOTOGRAFICZNE” - „Vrindavan- ostatni przystanek fotografie Waldemara Żylińskiego”.
29 marca 2019, o godz. 17:00 wstęp wolny. 

Vrindavan to niewielkie 55-cio tysięczne miasto w środkowych Indiach położone nad Jamuną. Według Bhadavatghity urodził się tu i wychowywał Kriszna, z tego też powodu przybywa tu co roku tysiące wiernych Jego wyznawców. Z drugiej strony Vrindavan to funkcjonujący równolegle "świat wdów". W patriarchalnym społeczeństwie indyjskim, owdowiała kobieta traci swój społeczny i ekonomiczny status i jest zmuszana przez rodzinę męża do opuszczenia domu. Jest to powszechna praktyka stosowana w Indiach. Pozbawione środków do życia kobiety trafiają do miast takich jak Vrindavan czy Varanasi nad Gangesem by tu zakończyć swój żywot. Śmierć w jednym ze "świętych miast" wiąże się wg hinduizmu z przejściem na wyższy poziom karmiczny. Tysiące owdowiałych kobiet żyje tu w tragicznych warunkach w schroniskach i na ulicach, gdzie czekają na akt miłosierdzia ze strony odwiedzających miasto pielgrzymów. Nie mają prawa do zasiłków, korzystają tylko z doraźnej pomocy władz. Większość z tych kobiet przybyła z Zachodniego Bengalu i pozostaje tu cierpiąc niedolę przez wiele lat, niejednokrotnie umierając na ulicach. Szacuje się, że w Vrindavan egzystuje aktualnie 10 000 wdów, a z każdym dniem przybywa nowych.

"Vrindavan - ostatni przystanek", to prezentacja fotograficzna połączona z opowiadaniem o podróży do szczególnego w Indiach miejsca. Wpisuje się ona w realizowany przez autora projekt pt. „36 klatek/dzień” i jest zapisem jednodniowej sesji plenerowej z wykorzystaniem pojedynczej rolki materiału srebrowego (36-klatkowy film małoobrazkowy). Projekt zakłada idee przemyślanego i świadomego użycia spustu migawki w obecnym natłoku ilościowym obrazów wykonywanych "bezkarnie" przy użyciu technik cyfrowych. 

Waldemar Żyliński , członek PAcamera CLUB w latach 90-tych XX wieku; podróżnik i alpinista, specjalizuje się w fotografii górskiej i pejzażowej; pozostaje wierny technice tradycyjnych materiałów negatywowo/pozytywowych. Prezentowany na spotkaniu zestaw fotograficzny powstał podczas pobytu autora w Indiach 10 lat temu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz