czwartek, 1 lutego 2018

Magdalena Stano i Maciej Zabawa - Zagubienie

Zapraszam na wernisaż wystawy malarstwa i wideo

"Zagubienie" 

Magdaleny Stano i Macieja Zabawy już jutro w piątek 2 lutego 2018 o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza 71. Wystawa potrwa do 4 marca 2018. 

Wystawa pod tytułem „Zagubienie”, porusza zagadnienia wspomnień, pamięci, przeżyć i emocji, związanych z otaczającym nas światem. Niektóre z nich są bliskie z większym ładunkiem emocjonalnym, inne dalsze, zasłyszane, zebrane z fragmentów bardziej złożonej układanki. Kolorystyka obrazów początkowo ukierunkowuje nas na odczucia radości, beztroski by wraz z zagłębieniem się w kompozycję i tematykę zrozumieć, że uczucia które nam towarzyszą w odbiorze tych prac zmieniają się. Ostatecznie zachowujemy w pamięci lekką zadumę, nostalgię niejednokrotnie i sarkazm, zagubienie. Odbiorca poprzez własne skojarzenia i wspomnienia wzbogaca każdą z tych prac o kolejne elementy z przeszłości, tworząc teraźniejszość.

Można przytoczyć tu chociażby jedną z prac Macieja Zabawy z postaciami na pierwszym planie kobiety i dziecka w magicznej i nostalgicznej przestrzeni. Obraz przywołuje widzowi smutek, ale i wielki spokój. Wizja samotności i utraty, która wydarzyła się, wydarza teraz lub wydarzy, za pewien czas… Artysta opowiedział nam wszystko.
Z kolei prace Magdaleny Stano z cyklu „Cerowanki” to swoista diagnoza i obserwacja destrukcji oraz próba jej naprawienia. To walka z emocjami obecnymi i przeżytymi, za pomocą materii farby i płótna.

Andrzej Zujewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz