czwartek, 2 listopada 2017

Stanisław J. Woś in memoriam

Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy fotografii

 "Stanisław J. Woś in memoriam" 


już jutro 3 listopada 2017 o godz. 18.00 w Galerii Fotografii PAcamera w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza 71. Wystawa pochodzi ze zbioru Pani Ewy Woś, będzie czynna do końca tego roku.

Wspominając Stanisława Wosia – naszego przyjaciela, jednego z najlepszych polskich artystów fotografików, człowieka który ukochał Ziemię Suwalską, przykładnego ojca i męża, mamy w sercu ogromny żal, że odszedł od nas o wiele za wcześnie, że mógł przecież jeszcze wiele dobrego dokonać na polu polskiej kultury i sztuki.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą– te słowa ks Jana Twardowskiego brzmią bardzo mocno w kontekście kruchości ludzkiego życia, tej kruchości, którą wyraźnie i wielokrotnie akcentował Stanisław Woś. Czymże jest człowiek wobec ogromu natury i tajemnicy istnienia? Dlatego w pracach Wosia raczej mało jest wizerunków ludzkich. Wiele za to głębokiej miłości do majestatu natury, niewytłumaczalnej, jeszcze nieodkrytej, potężnej i niesamowitej. Wyraz tej miłości widoczny jest szczególnie w jego pejzażach mistycznych. Jego fotografie są metaforyczne, pełne tajemniczej mocy, symbolicznych znaczeń, odniesień do symboliki wiary, dawnych bytności, pierwotności. Artysta przywiązany był do tradycyjnej fotografii – neopictorializmu. W twórczości inspirował się poezją i muzyką, filozofią Arystotelesa i Platona. 
 
Jakże piękne są słowa artysty napisane w roku 2007 i opublikowane w albumie „Szukam światła”: W drodze i po drodze, pochylając się nad kamieniem, przystając w cieniu drzewa lub patrząc w przestrzeń śledzę płynące obłoki, wypatruję śladów pozostawionych przez człowieka i czas. W tęsknotach i marzeniach na granicy jawy i snu szukam światła.
 
Twórczość Stanisława Wosia mówi o wyciszeniu i skupieniu, jego fotografie należy kontemplować tak samo, jak otaczające nas piękno tego świata. 

Obecna wystawa w galerii PAcamera wpisuje się w serię wystaw zaduszkowych poświęconych nieżyjącym artystom suwalskim, których sylwetki są prezentowane w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Andrzej Zujewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz