środa, 13 stycznia 2016

SANSARA Nepal - Wojtek Moskwa

Jest mi niezmiernie miło zaprosić Państwa na wernisaż pierwszej w Nowym Roku wystawy w Galerii Fotografii PAcamera. Wystawą: 


SANSARA Nepal 
Wojtka Moskwy 


wznawiamy po dłuższej przerwie działalność galerii. Zapraszamy zatem w dniu 15 stycznia 2016 o godz. 17.00 (w najbliższy piątek) na wernisaż. Wystawa potrwa do 13 marca 2016. 

Pozdrawiam
Andrzej Zujewicz
Suwalski Ośrodek Kultury
O wystawie

Od 2005 roku wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii a decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. W 2012 roku wyjechał do Nepalu. W kilka miesięcy po wyprawie, wrócił do przywiezionego materiału fotograficznego. Zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek. 


Sansara - w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.

 
Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się w głowie podczas przygotowywania zdjęć do wystawy. 

Biografia autora
 
Wojtek Moskwa urodził się w Ełku w roku 1976. Fotografuje od 1991 roku. Poza tym, że od 2005 r. z analogowym aparatem średnioformatowym włóczy się po polach i lasach a nocami pisze, stara się być w miarę normalny. Ma żonę i dwójkę dzieci, mieszka w Warszawie.

Większość jego prac powstaje w drodze. Owocem wyprawy do Nepalu w 2012 r. jest wystawa p. t. SANSARA pokazana po raz pierwszy 20 stycznia 2013 w Reducie Banku Polskiego Warszawie. Obecnie prezentowana jest w różnych ośrodkach w Polsce.

Pozostając w tematyce pojęcia sansary przygotowuje ekspozycję materiału tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w konkursach: Pilzner Urquell International Photography Awards 2008 r. oraz Grand Prix Fotofestiwal 2015.
 
Fotografia NA PAMIĄTKĘ SPOTKANIAzostała wybrana do wystawy IPA BEST OF SHOW w Nowym Yorku, której kuratorem był sam W. M. Hunt z Hasted Hunt NYC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz